Home
Important Dates
Programme
Sponsorship
Organising Committee
Programme Committee
Invited Speakers
Accepted Papers
Accepted Workshops
Accepted Tutorials
Accepted Demos
Accepted Posters
Accepted Phd
Venue/Accommodation
Closed Calls
 
 
Download Flyer
[colour] [black & white]

 

   
 
Programme Committee
 
 
Programme Chairs  

Sean Bechhofer (University of Manchester, UK)
Manolis Koubarakis (National and Kapodistrian University of Athens, Greece)

Senior Program Committee  

Karl Aberer (EPFL, Switzerland)
Richard Benjamins (Telefonica Research and Development, Spain)
Fabio Ciravegna (University of Sheffield, UK)
Isabel Cruz (University Illinois at Chicago, USA)
Dave de Roure (University of Southampton, UK)
Stefan Decker (DERI Galway, Ireland)
John Domingue (The Open University, UK)
Jerome Euzenat (INRIA Rhone-Alpes, France)
Carole Goble (University of Manchester, UK)
Asunción Gómez-Pérez (UPM, Spain)
Lynda Hardman (CWI, The Netherlands)
Martin Hepp (DERI Innsbruck, Austria)
Ian Horrocks (University of Oxford, UK)
Wolfgang Nejdl (LS3 and University of Hannover, Germany)
Natasha Noy (Stanford University, USA)
Dimitris Plexousakis (University of Crete and ICS-FORTH, Greece)
Guus Schreiber (Vrije Universiteit Amsterdam, The Netherlands)
Steffen Staab (University of Koblenz, Germany)
Michael Wooldridge (University of Liverpool, UK)

Program Committee  

Harith Alani (University of Southampton)
Jose Julio Alferes (Universidade Nova de Lisboa)
Yuan An (Drexel University)
Ion Androutsopoulos (Athens University of Economics and Business)
Jurgen Angele (Ontoprise)
Galia Angelova (Bulgarian Academy of Sciences)
Anupriya Ankolekar (HP Labs, USA)
Grigoris Antoniou (FORTH)
Marcelo Arenas (Pontificia Universidad Catõlica de Chile)
Lora Aroyo (Free University Amsterdam)
Alessandro Artale (Free University of Bozen-Bolzano)
Yannis Avrithis (NTUA)
Danny Ayers
Christopher Baker (Institute for Infocomm Research)
Wolf-Tilo Balke (University of Hannover)
Cristina Baroglio (University of Torino)
Nick Bassiliades (Aristotle University of Thessaloniki)
Zohra Bellahsene (Universitá Montpellier II)
Abraham Bernstein (University of Zurich)
Leopoldo Bertossi (Carleton University)
Walter Binder (University of Lugano)
Kalina Bontcheva (University of Sheffield)
Alex Borgida (Rutgers University)
Paolo Bouquet (University of Trento)
John Breslin (DERI, National University of Ireland, Galway)
Francois Bry (LMU Muenchen)
Paul Buitelaar (DFKI Saarbruecken)
Christoph Bussler (BEA Systems, Inc)
Andrea Cali (University of Oxford)
Diego Calvanese (Free University of Bozen-Bolzano)
Mario Cannataro (University "Magna Gräcia" of Catanzaro)
Silvana Castano (University of Milano)
Paul-Alexandru Chirita (Adobe Systems Inc.)
Oscar Corcho (UPM)
Paulo Pinheiro da Silva (The University of Texas at El Paso)
Jos de Bruijn (University of Bolzano)
Olga De Troyer (Vrije Universiteit Brussel)
Mike Dean (BBN Technologies)
Thierry Declerck (DFKI GmbH)
Rose Dieng-Kuntz (INRIA Sophia-Antipolis)
Ying Ding (DERI)
Jin Song Dong (National University of Singapore)
Wlodzimierz Drabent (IPI PAN, Warsaw and Linkoping University)
Martin Dzbor (The Open University)
Thomas Eiter (Vienna University of Technology)
Michael Erdmann (Ontoprise GmbH)
Boi Faltings (EPFL Lausanne)
Giorgios Flouris (ICS-FORTH)
Enrico Franconi (Free University of Bozen-Bolzano)
Gerhard Friedrich (Alpen-Adria University Klagenfurt)
Fabien Gandon (INRIA Sophia-Antipolis)
Ljiljana Stojanovic (FZI Karlsruhe)
Fabien Gandon (INRIA Sophia-Antipolis)
Nick Gibbins (University of Southampton)
Fausto Giunchiglia (University of Trento)
Christine Golbreich (University of Versailles)
John Goodwin (Ordnance Survey)
Guido Governatori (School of ITEE, The University of Queensland)
Bernardo Cuenca Grau (University of Manchester)
Mark Greaves (Vulcan Inc.)
Gianluigi Greco (University of Calabria)
Volker Haarslev (Concordia University)
Peter Haase (University of Karlsruhe)
Mohand-Said Hacid (Univ. Lyon 1)
Axel Hahn (University of Oldenburg)
Harry Halpin (University of Edinburgh)
Siegfried Handschuh (DERI Galway)
Nicola Henze (Leibniz University Hannover)
Martin Hepp (DERI, University of Innsbruck)
Pascal Hitzler (AIFB, University of Karlsruhe)
Andreas Hotho (University of Kassel)
Jane Hunter (University of Queensland)
Carlos Hurtado (University of Chile)
Eero Hyvonen (Helsinki University of Technology (TKK))
Arantza Illarramendi (Basque Country University)
Epaminondas Kapetanios (University of Westminster)
Vangelis Karkaletsis (NCSR Demokritos)
Vipul Kashyap (Clinical informatics R&D)
Yevgeny Kazakov (University of Oxford)
Anastasios Kementsietsidis (IBM T. J. Watson Research Center)
Georgia Koutrika (Stanford University)
Hak Lae Kim (DERI, Galway)
Matthias Klusch (German Research Center for Artificial Intelligence)
Mieczyslaw M. Kokar (Northeastern University)
Yiannis Kompatsiaris (ITI, Thessaloniki)
Ruben Lara (Tecnologia, Informacion y Finanzas)
Thibaud Latour (Centre de Recherche Public Henri Tudor (CRP Henri Tudor) )
Georg Lausen (Freiburg University)
Nicola Leone (University of Calabria)
Yaoyong Li (University of Sheffield)
Francesca Alessandra Lisi (Universita di Bari)
Alexander Loeser (IBM Almaden and SAP, DE)
Joanne Luciano (The MITRE Corporation)
Bertram Ludaescher (UC Davis)
Jan Maluszynski (Linkoping University)
Zlatina Marinova (Sirma Group Corp.)
Scott Marshall (University of Amsterdam)
David Martin (SRI)
Mihhail Matskin (KTH Stockholm)
Wolfgang May (Gottingen)
Diana Maynard (University of Sheffield)
Peter Mika (Yahoo!)
Alistair Miles (STFC Rutherford Appleton Laboratory)
Simon Miles (Kings College, London)
Riichiro Mizoguchi (Osaka University)
Dunja Mladenic (J. Stefan Institute)
Ralf Moeller (Hamburg University of Technology)
Boris Motik (University of Oxford)
Enrico Motta (The Open University)
Saikat Mukherjee (Siemens Corporate Research)
Lyndon J B Nixon (Free University Berlin)
Natasha Noy (Stanford University)
Daniel Oberle (SAP AG)
Leo Obrst (The MITRE Corporation)
Daniel Olmedilla (L3S Research Center)
Borys Omelayenko (Vrije Universiteit Amsterdam)
Sascha Ossowski (University Rey Juan Carlos)
George Paliouras (NCSR Demokritos)
Jeff Pan (University of Aberdeen)
Massimo Paolucci (DoCoMo)
Bijan Parsia (University of Manchester)
Terry Payne (University of Southampton)
Sofia Pinto (INESC-ID/IST)
Marco Pistore (Fondazione Bruno Kessler)
Axel Polleres (DERI, National University of Ireland, Galway)
Line Pouchard (Oak Ridge National Laboratory)
Valentina Presutti (CNR)
Wolfgang Prinz (Fraunhofer Institute for Applied Information Technology FIT)
Jinghai Rao (Carnegie Mellon University)
Alan Rector (University of Manchester)
Gerald Reif (University of Zurich)
Ulrich Reimer (University of Applied Sciences St. Gallen)
Mark Roantree (Dublin City University)
Riccardo Rosati (Universita di Roma "La Sapienza")
Marie-Christine Rousset (LSR,IMAG Grenoble)
Lloyd Rutledge (Telematica Instituut and CWI)
Alan Ruttenberg (Science Commons)
Marta Sabou (Knowledge Media Institue, The Open University)
Vassilis Samoladas (Technical University of Crete)
Kai-Uwe Sattler (Technical University of Ilmenau)
Ulrike Sattler (University of Manchester)
Sebastian Schaffert (Salzburg Research)
Stefan Schlobach (Vrije Universiteit Amsterdam)
Michael Schumacher (University of Applied Sciences Western Switzerland)
Luciano Serafini (IRST-ITC)
David Shotton (University of Oxford)
Pavel Shvaiko (Univ. Trento)
Wolf Siberski (L3S Research Center)
Alkis Simitsis (Stanford University)
Elena Simperl (DERI Innsbruck)
Munindar P. Singh (North Carolina State University)
Michael Sintek (DFKI Kaiserslautern)
Sergej Sizov (University of Koblenz)
Spiros Skiadopoulos (University of Peloponesse)
Derek Sleeman (University of Aberdeen)
Kavitha Srinivas (IBM T. J. Watson Research Center)
Giorgos Stamou (University of Athens)
Heiko Stoermer (University of Trento)
Ljiljana Stojanovic (FZI Karlsruhe)
George Stoilos (National Technical University of Athens)
Michael Stollberg (DERI Innsbruck)
Umberto Straccia (ISTI-CNR)
Michael Strube (EML Research)
Rudi Studer (University of Karlsruhe)
Gerd Stumme (University of Kassel)
York Sure (SAP)
Vojtech Svatek (University of Economics at Prague)
Hideaki Takeda (National Institute of Informatics)
Herman ter Horst (Philips Research)
Bernhard Thalheim (Universit‰t Kiel)
Robert Tolksdorf (Free University Berlin)
Christos Tryfonopoulos (Max-Planck-Institut fr Informatik)
Yannis Tzitzikas (University of Crete and FORTH-ICS)
Victoria Uren (The Open University)
Frank van Harmelen (Vrije Universiteit Amsterdam)
Jacco van Ossenbruggen (CWI, Amsterdam)
Costas Vassilakis (University of Peloponnese)
Ubbo Visser (TZI, University of Bremen)
Max Volkel (FZI, University of Karlsruhe)
Raphael Volz (University of Karlsruhe)
George Vouros (University of the Aegean)
Holger Wache (FHNW)
Graham Wilcock (University of Helsinki)
Peter Wood (Birkbeck College, University of London)
Milena Yankova (Sirma AI Ltd)
Yiyu Yao (University of Regina)
Djamel A. Zighed (University of Lyon)

     
 
     
home